Elstartolt a két, hazai város által vezetett URBACT projekt
A fenntartható városfejlesztést segítő uniós URBACT program vezető partnere Budapest 18. kerülete és Sopron.
A fenntartható városfejlesztést segítő uniós URBACT program 2002 óta támogatja azokat a városhálózatokat, amelyek szoros együttműködésben, de akkreditált külső szakértők segítségével megoldásokat keresnek egy-egy kiválasztott problématerületre. A 2015-ben induló URBACT III program kiírásának első körében 21 városi partnerség nyert. Magyarországról összesen 6 város vesz részt projektekben, közülük kettő, Budapest 18. kerülete és Sopron vezető partnerként. Az URBACT program nemzeti tájékoztatási feladatait a Lechner Tudásközpont látja el.
Budapesten találkoztak a főváros 18. kerületének vezető partnerségével induló UrbanGreenLabs projektet kezdeményező partnerek 2015. október 28-29-én. A projekt ambiciózus célt tűzött maga elé: a helyi kormányzási formák megreformálásával kívánja elérni azt, hogy a városok szereplői jobb együttműködést alakítsanak ki a fenntarthatóbb, zöldebb helyi gazdaság fejlesztése érdekében.
A találkozón Böhönyei Ágnes, a projekt vezető szakértője felvázolta azokat a legfontosabb mérföldköveket, amelyek a világban a fenntarthatóság eszméjének elterjedéséhez és a környezeti tudatosság elmélyüléséhez hozzájárultak. Fontos, hogy a projekt partnerei lefektessék azt az elvi alapot, amelyhez a hálózatban résztvevő valamennyi város a céljait és tevékenységeit igazítja. A később még kiegészülő kezdeti várospartnerségben a 18. kerület mellett részt vesz Románia hetedik legnagyobb városa, Galati, a holland Herleen, Szlovéniából Maribor, valamint Padova.
A kezdeményező felek először a budapesti kick-off rendezvényen tudták élőben is megosztani egymással elképzeléseiket, szükségleteiket. A találkozó második napján a résztvevők megállapodtak a projekt rövid, velős szlogenjében is. Az angol nyelv rugalmassága lehetővé teszi, hogy a három szóból álló "Growing green cities" jelmondatba több jelentésréteget is beleképzeljünk: növekvő zöld városok, zöldülő városok, zöld városok "növesztése". Az elkövetkező évek közös munkája majd megmutatja, hogy az egyes partnervárosok hogyan fordítják le a projekt szlogenjét az akciótervük gyakorlati intézkedéseire.
Sopron, a City Centre Doctor projekt vezető partnere 2015. október 21-22-én rendezte projektnyitó rendezvényét. A Nyugat-Magyarországi város lengyel, ír, olasz és spanyol partnerekkel dolgozik együtt annak érdekében, hogy feltárja, hogyan lehet a városközpontokat innovatív módszerekkel újra élettel megtölteni. Érdekesség, hogy a partnervárosok mindegyike ún. árnyékváros, vagyis olyan kisváros, amely valamely európai nagyváros szomszédságában (árnyékában) helyezkedik el.
A partnervárosok közös vizsgálatai, tapasztalatai által olyan folyamatokról tudhatunk majd meg többet, mint a városközpontok funkcióinak, szerepeinek változásai, a telekommunikáció hatásai és hasznai, okos városfejlesztések, a kiskereskedelmi, online kereskedelemi innováció, a közösségi téralkotás vagy a fiatalok számára kialakított modern munkafeltételek. A partnerek közös megállapítása, hogy a nagyobb városokba történő elvándorlás kihívás és egyben lehetőség is, gazdasági és társadalmi változások generálója – mondta Wessel Badenhorst, a projekt vezető szakértője, aki segít a városoknak a helyzetfeltáró alaptanulmány elkészítésében, az indikátorképzésben, a város élhetőségének mérésében és a projekt végére elkészülő akciótervek kialakításában.
A 2 körös pályázati folyamat első körében nyertes projektek jelenleg az alaptanulmány elkészítésén és a partneri kör kiterjesztésén dolgoznak, amely fél évig, 2016 márciusáig tart. A programról és a jelenlegi ciklus első körében induló városhálózatokról további információk a Lechner Tudásközpont által működtetett www.urbact.hu, vagy az EU-s www.urbact.eu oldalakon olvashatók.